Kenan Evren’in Ardından: #KötüBilirdik

Kenan Evren’in Ardından: #KötüBilirdik

12 Eylül darbesinin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölüm haberinin duyulmasının ardından Twitter kullanıcıları darbeyle ilgili yüzlerce tweet yazdı.

17 yaşında, yaşı büyütülerek asılan Erdal Eren ve oğlunun cenazesi bulunmadan hayatını kaybeden Berfo Kırbayır anılırken, 98 yaşında ölen Evren ile ilgili de #KötüBilirdik hashtag’i paylaşıldı.

Yazılan bazı tweet’ler şöyle:

@pelinsrky:

Benim annem perşembeyi

İyi bilir işkenceyi

Benim annem cumaları

Gezer bütün kuytuları

Benim annem cumartesi

#kötüBilirdik #HelalEtmiyoruz

‏@yaseminarayan:

‘Bir sağdan bir soldan astıķ’

çamaşır asıyorlardı sanki… o kadar olağan…

#kötübilirdik

‏@FeradAmed: Hiç unutmam, hiç unutmam, hiç unutmayın, insan nasıl direnir başka, hiç unutma… Turgut Uyar #KötüBilirdik

‏@ArzuCerkezoglu: #1Mayıs düşmanlığı ile Meydan meydan oy isteyen bir diktatör öldü. Fikirleri bugün nerede?

@OzgurUrfa: “Paşanın” mirası kimdeyse, borcun hesabı da ondan sorulur. Bkz; Türk Medeni Kanunu #KötüBilirdik

‏@kolektifler: Kenan Evren 97 yaşında öldü ama Erdal Eren hep 17 yaşında kalacak #KötüBilirdik

@sicevis: Dileğim odur ki, en azından Erdal Eren’le, Berfo Ana’yla yüzleştikten sonra gidesin cehenneme netekim. #KötüBilirdik

@EzilenlerinHB: #KötüBilirdik çünkü anne babamızın işkence anlatımlarıyla,ölüm ve ölümsüzlük çağında,sokağa çıkamadığımız bir çocuklukla büyüdük!

@AJANSAMED: Oğlu Cemal’i Diyarbakır Cezaevi’nde açlık grevinde yitirdi Sakine Arat. Başka kimlerini yitirdi? #KötüBilirdik

@DuyguGoktas: 650 bin gözaltı,1 milyon 683 bin fişleme,50 idam! 171 kişi işkenceden,299 kişi cezaevinde öldü.Bir neslin katili! #Kötübilirdik #KenanEvren

@trajiklambasi: İnsanlıktan payına düşeni almamıştı. #KötüBilirdik

Devlet töreni

18 Haziran 2014’te Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla “devlet aleyhine cürümler” suçundan müebbet cezasına çarptırılan Kenan Evren’in dosyası hala Yargıtay’da olduğu için devlet töreni için hukuki bir engel bulunmuyor.

Gazetelerdeki haberlere göre, hükümet yetkililerinin cenaze ve defin için Evren’in ailesiyle görüşecek, aksi yönde vasiyeti olmaması ve ailesinin karşı çıkmaması durumunda Evren devlet mezarlığına defnedilecek. Ankara’da düzenlenecek ulusal cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu ve askeri bandosu katılıyor ve cenaze top arabası üzerinde taşınıyor. (AS)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.