FT: Türkiye bölündü, kutuplaşma son bulmazsa yönetilemez hale gelecek

583
FT: Türkiye bölündü, kutuplaşma son bulmazsa yönetilemez hale gelecek

İngiliz Financial Times gazetesi, Ankara’da Barış Mitingi’ne düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili iki ayrı yazıya verdi. Gazetenin İstanbul’daki muhabirinin haberi “Ankara’daki saldırının yarattığı öfke, ülkedeki bölünmeleri derinleştirebilir” başlığı ile yayınlandı.

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre; “Ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla boğuşan ülkede saldırının sonuçlarını kontrol etmek güç olacaktır” ifadesiyle başlayan ilgili haber şöyle devam etti: “TÜRKİYE ÇOK KÖTÜ VE DERİN ŞEKİLDE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA”

“Saldırının amacı kaos yaymak idiyse, bunu başarmış gibi görünüyor. (…) Ülkenin siyasileri birbirinin boğazına yapışmış durumda. Kürtlerle ateşkes başarısızlığa uğradı ve iç savaş söylentileri artık kulağa erken gelmiyor”.

“Seçmenin bir kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kurtarıcı olarak görürken, geri kalanlar onun yozlaşmış bir diktatör olduğunu düşünüyor.”

Türkiye’nin hali hazırda çok kötü ve derin şekilde bölünmüş olduğu yorumunu yapan gazete, hafta sonu yaşanan saldırıyla bu durumu değiştirme umutlarının da azaldığını kaydetti.

Haberde görüşüne yer verilen, merkezi Londra’da bulunan Teneo Intelligence’tan Wolfango Piccoli ise, Türkiye’de seçmen davranışının oldukça sabit olduğunu belirterek, “Saldırının bir etkisi olacaksa o da AKP’nin oylarını düşürmek olur” dedi.

Piccoli, son krizin Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrarı için bir felakete neden olmasının neredeyse kaçınılmaz olduğunu da belirtti.

“TÜRKİYE YÖNETİLEMEZ BİR ÜLKEYE DÖNÜŞME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Financial Times’ın editoryal görüşlerinin aktarıldığı sayfada yer alan Türkiye yazısındaysa “Ankara’daki saldırı tehlikeli kutuplaşmayı besliyor” başlığı kullanıldı.

Gazete, saldırının Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı olmakla kalmadığını, polisin patlamanın ardından göstericilere göz yaşartıcı gaz sıkarak ‘katliamı daha da kötüleştirdiğine’ dikkati çekti.

Yazı, şu ifadelerle son buldu:

“Suriye’de saldırı düzenleyen Rus uçakları Türkiye’nin hava sahasına girdi. IŞİD, Türkiye’nin sınırında. Kürtlerle savaş yeniden alevlendi. Ekonomisi zayıflıyor. Tüm bunlara ek olarak erken seçimde seçmen kararını değiştirecekmiş gibi görünmüyor. Ülkenin şu an ihtiyacı olan tek şey siyasi olarak hesap verilebilirliğe geri dönüp, kutuplaştırmaya son verilmesi. Eğer yapılmazsa, bu önemli NATO müüttefiki ve Avrupa Birliği üyeliği adayı ülke, yönetilemez hale gelecek.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.